


To najniższa odmiana piórkówki. Ma bardzo ładny, półkulisty pokrój – tworzy małą, zwartką kępkę dorastającą do 40cm. wysokości. Liście początkowo zielone, jesienią przybierają żółtych odcieni. W sierpniu pojawiają się na roślinie puszyste, beżowe kwiatostany, które z czasem przebarwiają się na kolor jasno-brązowy i błyszczą się w promieniach słońca.
Rozplenica wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego (na półcienistych jednak słabiej kwitnie). Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna lub wilgotna, ale lekka i przepuszczalna - woda musi być sprawnie odprowadzana. W trakcie suchego lata warto podlewać roślinę, aby susza nie odbiła się negatywnie na kwitnieniu. Preferuje podłoże wapienne o odczynie zasadowym, jednak dobrze będzie rosła w każdej zasobnej, dobrze zdrenowanej ziemi. Rozplenica lubi gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne. Nie trzeba się specjalnie wysilać, by zabezpieczyć trawę przed zimnem i wiosennymi roztopami - wystarczy zostawić zaschnięte źdźbła i związać sznurkiem. Wiosną nie spieszymy się z usunięciem snopka, trawa bowiem późno rusza z wegetacją.
Piórkówka stanowi cenne urozmaicenie każdego ogrodu – od naturalistycznych po nowoczesne. Ze względu na jej niewielkie rozmiary najpiękniej wygląda posadzona w małych grupkach. Wyjątkowo prezentuje się na żwirowych rabatach oraz kwiatowych, na tle nieco wyższych bylin. Lubi też towarzystwo krzewów liściastych, jak np. berberys czy trzmielina oraz karłowych odmian iglaków.
Opis