


Zwana także piórkówką to bylina tworząca gęste kępy dorastające do 50-60cm wysokości, które z kwiatostanem mogą osiągać wysokość nawet 1m. Charakteryzuje się jasnozielonym ulistnieniem. Łukowato wygięte, połyskujące liście jesienią przebarwiają się na kolor żółto-czerwony. Kwitnienie rozpoczyna już w sierpniu. Jej kwiatostany przypominają kształtem duże lisie kity w purpurowo-fioletowym kolorze. Spośród wszystkich rozplenic ma najciemniejszy kwiatostan, który stanowi ozdobę nie tylko na roślinie, ale także po wysuszeniu.
Rozplenica wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego (na półcienistych jednak słabiej kwitnie). Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna lub wilgotna, ale lekka i przepuszczalna - woda musi być sprawnie odprowadzana. W trakcie suchego lata warto podlewać roślinę, aby susza nie odbiła się negatywnie na kwitnieniu. Preferuje podłoże wapienne o odczynie zasadowym, jednak dobrze będzie rosła w każdej zasobnej, dobrze zdrenowanej ziemi. Rozplenica lubi gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne. Nie trzeba się specjalnie wysilać, by zabezpieczyć trawę przed zimnem i wiosennymi roztopami - wystarczy zostawić zaschnięte źdźbła i związać sznurkiem. Wiosną nie spieszymy się z usunięciem snopka, trawa bowiem późno rusza z wegetacją.
Rozplenica ta doskonale prezentuje się sadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Doskonale nadaje się na obwódki, obrzeża zbiorników wodnych oraz w ogrodach preriowych i na wrzosowiskach! Dobrze wygląda w kompozycjach z bylinami kwitnącymi jesienią, takimi jak astry i rudbekie. Znajduje również zastosowanie jako roślina uprawiana w pojemnikach. A ususzone kłosy rozplenicy dobrze sprawdzają się w suchych kompozycjach bukietowych.
Opis