Irga płożąca ‘Major’

10,00 zł
.

Cotoneaster dammeri 'Major'

Niski, zimozielony krzew liściasty o płożącym pokroju. Pędy pokładając się na ziemi, z czasem się ukorzeniają, dzięki czemu roślina tworzy zwarty i gęsty dywan. Dorasta maksymalnie do 15cm wysokości. Jej główną ozdobą są ciemnozielone, błyszczące liście oraz ozdobne, czerwone owoce. Na przełomie maja i czerwca, na roślinie pojawiają się białe kwiaty. Irga jest rośliną miododajną, a jej owoce są cennym pokarmem dla ptaków.

  • doniczka: C2
  • pojemność: 2L
  • wysokość sadzonki: 5cm

Zdjęcia sadzonek wykonane zostały w pełni okresu wegetacji ( VI - VII )

W zależności od pory roku, wygląd sadzonek jest zmienny. Jeżeli forma sadzonki jest wartością nadrzędną, prosimy o informację w wiadomości, w celu przesłania aktualnego stanu rośliny.

STANOWISKO I UPRAWA

Irga preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze czuje się posadzona również w półcieniu a nawet w cieniu, jednak wtedy będzie słabiej owocować. Niezwykle tolerancyjna względem podłoża ale lubi gdy gleba jest wilgotna i przepuszczalna. Roślina odporna na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, choroby oraz mrozy, jednak młode sadzonki mogą przemarzać, dlatego warto profilaktycznie okryć irgę na zimę. Bardzo dobrze znosi przycinanie korygujące, które powinno być wykonywanie wiosną lub końcem lata.

ZASTOSOWANIE

Irga płożąca została stworzoną wręcz jako roślina okrywowa, która tworzy piękne, zimozielone kobierce. Swoją dekoracyjność zawdzięcza również obficie występującym na roślinie białym kwiatom oraz intensywnie czerwonym owocom. Polecana przede wszystkim na skalniaki, skarpy oraz do obsadzania murków, zadarniania ziemi pod drzewami lub do tworzenia wspaniałych kompozycji z krzewami o podobnej sile wzrostu, np. cis lub świerk biały. Nadają się również do sadzenia w donicach i skrzyniach, gdzie pięknie przewieszają pędy. 

Opis

Wysokość (cm)
15
Czas kwitnienia:
V-VI
Kolor kwiatów:
biały
Kolor liści
zielony
Stanowisko
słoneczne, półcieniste
Podłoże
umiarkowanie wilgotne, żyzne
Mrozoodporność
Całkowita
Zimozieloność
tak
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.