Berberys Tunberga 'Coronita'

18,00 zł
.

Berberis thunbergii ‘Coronita’

Okrywowa odmiana berberysa o nieco spłaszczonym pokroju. Dorasta do 1m wysokości i osiąga 1,5m szerokości. Jego główną ozdobą są lekko wydłużone i bardziej zaostrzone niż u innych odmian liście, które przybierają intensywnie purpurową barwę z wyraźną, żółtą obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na jasne, szkarłatne kolory. Kwitnienie rozpoczyna na przełomie maja i czerwca, wytwarza wówczas drobne, żółte kwiaty.

  • doniczka: C2
  • pojemność: 2L
  • wysokość sadzonki: 40cm

Zdjęcia sadzonek wykonane zostały w pełni okresu wegetacji ( VI - VII )

W zależności od pory roku, wygląd sadzonek jest zmienny. Jeżeli forma sadzonki jest wartością nadrzędną, prosimy o informację w wiadomości, w celu przesłania aktualnego stanu rośliny.

STANOWISKO I UPRAWA

Berberysy nie są wymagające względem podłoża, dobrze znoszą suszę i zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że krzewy te nie lubią gleb ciężkich i mokrych. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. ‘Coronita’ preferuje stanowiska słoneczne. Może być również sadzony w miejscach lekko ocienionych, lecz nie będzie wówczas tak pięknie wybarwiony ani zwarty. Chcąc uzyskać ładny pokrój rośliny, berberysy należy przycinać wczesną wiosną, kiedy są już zauważalne pąki liściowe. Należy skracać jedynie nadmiernie wybujałe pędy, które wyrastają poza ogólny obręb rośliny o 1/3 ich długości.

ZASTOSOWANIE

Odmiana ‘Coronita’ ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być sadzona zarówno pojedynczo jak i w grupach. Świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów oraz nasadzania wzdłuż ścieżek, ale także sprawdza się jako roślina okrywowa. Wyjątkowo prezentuje się na tle ciemnozielonych i srebrnych roślin - dobrym towarzystwem dla niego będą kuliste odmiany żywotników zachodnich, np. ‘Hoseri’, kosodrzewina oraz jałowce. Wspaniałą kompozycję stworzy też z innymi odmianami berberysów jednolitej barwie, np. ‘Orange Rocket’ lub ‘Maria’ oraz z bylinami, tj. rozchodnik okazały. Chcąc podkreślić nowoczesny wygląd naszego ogrodu, warto posadzić ‘Coronita’ w towarzystwie traw ozdobnych. Najbardziej pasują do niego miskanty chińskie, rozplenice japońskie oraz trzcinnik ostrokwiatowy.  

Opis

Wysokość (cm)
100
Szerokość (cm)
150
Czas kwitnienia:
V-VI
Kolor kwiatów:
żółty
Kolor liści
purpurowy z żółtą obwódką
Stanowisko
słoneczne, półcieniste
Podłoże
umiarkowanie wilgotne, żyzne
Mrozoodporność
Całkowita
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.