Berberys Tunberga 'Atropurpurea Nana'

16,00 zł
.

Berberis thunbergii ‘Atropurpurea Nana’

Wolno rosnąca, karłowata odmiana berberysa, osiągająca 60cm wysokości oraz 100cm średnicy. Krzew ten tworzy zwarty, gęsty i nieco spłaszczony pokrój, którego główną ozdobą są czerwono-purpurowe liście. Jesienią liście przebarwiają się na jasne, szkarłatne kolory. Kwitnienie rozpoczyna na przełomie maja i czerwca, wytwarza wówczas drobne, żółte kwiaty. 

  • doniczka: C2
  • pojemność: 2L
  • wysokość sadzonki: 30cm

Zdjęcia sadzonek wykonane zostały w pełni okresu wegetacji ( VI - VII )

W zależności od pory roku, wygląd sadzonek jest zmienny. Jeżeli forma sadzonki jest wartością nadrzędną, prosimy o informację w wiadomości, w celu przesłania aktualnego stanu rośliny.

STANOWISKO I UPRAWA

Berberysy nie są wymagające względem podłoża, dobrze znoszą suszę i zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że krzewy te nie lubią gleb ciężkich i mokrych. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. ‘Atropurpurea Nana’ preferuje stanowiska słoneczne. Może być również sadzony w miejscach lekko ocienionych, lecz nie będzie wówczas tak pięknie wybarwiony ani zwarty. Chcąc uzyskać ładny pokrój rośliny, berberysy należy przycinać wczesną wiosną, kiedy są już zauważalne pąki liściowe. Należy skracać jedynie nadmiernie wybujałe pędy, które wyrastają poza ogólny obręb rośliny o 1/3 ich długości.

ZASTOSOWANIE

Odmiana ‘Atropurpurea Nana’ ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być sadzona zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów oraz nasadzania wzdłuż ścieżek. Ze względu na jego niski pokrój, pięknie wygląda w nasadzeniach pojemnikowych, co nadaje efektowności naszym balkonom i tarasom.  Idealnie nadaje się do tworzenia kolorowych kompozycji z innymi odmianami berberysów, np. żółte - ‘Tiny Gold’ lub ‘Maria’. Pięknie prezentuje się też w towarzystwie krzewów liściastych, tj. tawuła japońska, rozchodnik olbrzymi, ale także wyróżnia się na tle zielonych krzewów iglastych, np. sosen czy żywotników zachodnich. Chcąc podkreślić nowoczesny wygląd naszego ogrodu, warto posadzić ‘Atropurpurea Nana’ w towarzystwie traw ozdobnych. Najbardziej pasują do niego rozplenice japońskie oraz barwne odmiany turzyc. Doskonale też komponuje się na tle róż rabatowych o różowych i pomarańczowych kwiatach.

Opis

Wysokość (cm)
60
Szerokość (cm)
100
Czas kwitnienia:
V-VI
Kolor kwiatów:
żółty
Kolor liści
czerwono-purpurowy
Stanowisko
słoneczne, półcieniste
Podłoże
umiarkowanie wilgotne, żyzne
Mrozoodporność
Całkowita
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.