


Jedna z większych odmian o zaokrąglonym pokroju. Osiąga ok. 90 cm wysokości i 120 cm średnicy. Na ten efekt jednak trzeba trochę poczekać, gdyż hosta ta należy do odmian wolno-rosnących. Wyróżniają ją duże, kredowo-niebieskie liście o sercowatym kształcie. Na przełomie lipca i sierpnia, ponad kępą pojawiają się białe kwiatostany.
Hosty nie są trudne w uprawie, jeśli zapewni się im stanowisko bez ostrego słońca i o stale wilgotnym podłożu - praktycznie nie potrzebują opieki. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Nadmiar wapna w glebie może powodować powstanie chlorozy - odbarwień na liściach. Należy również unikać stagnującej wody, gdyż może ona sprzyjać gniciu korzeni, rozwojowi pleśni i chorób grzybowych. Funkie wymagają regularnego podlewania w czasie suszy. Należy jednak unikać podlewania samach liści, gdyż krople pod wpływem promieni słonecznych działają jak szkło powiększające i mogą poparzyć roślinę nawet przy niewielkiej operacji słonecznej. Hosty są mrozoodporne. Wystarczającym zabiegiem chroniącym przed zimnem jest ściółkowanie.
Hosty uwielbiają stanowiska cieniste i półcieniste, dlatego idealnie sprawdzają się w roli zadarniania miejsc pod drzewami. Znajdują zastosowanie głównie jako rośliny okrywowe, ale nadają się również do donic i pojemników. Hosty pięknie się prezentują w towarzystwie hortensji, azali, różaneczników oraz brunnery wielkolistnej - które mają podobne wymagania uprawowe. Odmianę tę możemy sadzić pojedynczo lub w grupach po 2-3 lub po 3-10 razem.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Zobacz także